Fixní a snímací aparáty

Máte-li křivé zuby, mezery mezi zuby či vady skusu a přemýšlíte, jak je napravit, může pro Vás být správnou volbou léčba rovnátky.

Vězte, že naprosto pravidelný chrup má jen mizivá část obyvatelstva. Většina z nás má nějakou ortodontickou vadu, kterou je možné, vhodné a někdy dokonce i nutné léčit.

Léčba se dle typu vady a rozsahu jejích projevů, který může být ovlivněn dobou návštěvy v ordinaci ortodontisty, provádí:

  • snímacími aparáty (snímacími rovnátky)
  • fixními aparáty (fixními rovnátky)

Způsob léčby je stanoven na základě kompletního vstupního vyšetření pacienta. Před započetím léčby je stav s pacientem konzultován a způsob a postup léčby je pacientovi podrobně vysvětlen.

Často kladené otázky

Kolik stojí fixní aparát (rovnátka)?

Fixní aparát je hrazen zdravotními pojišťovnami pouze z části a jen do 22let věku, proto se pacient na jeho úhradě podílí. Cena za léčbu fixním aparátem v jedné čelisti se pohybuje okolo 14.000,- Kč (s kovovými zámečky), resp. okolo 15.000,- Kč (s bílými zámečky).

Ortodontická konzultace 200,- Kč.

Kolik stojí snímací aparát (rovnátka)?

Snímací aparát je hrazen zdravotními pojišťovnami pouze z části, proto se pacient na jeho úhradě podílí. Cena za léčbu snímacím aparátem v jedné čelisti se pohybuje v rozmezí 1.700,- Kč až 3.000,- Kč podle typu vady chrupu a druhu rovnátka.

Potřebuji pro návštěvu ortodontisty doporučení od jiného lékaře?

Doporučení není třeba. Ortodontistu můžete navštívit jak na doporučení svého zubaře, tak na základě Vašeho vlastního rozhodnutí.

Kdy navštívit ortodontistu? Kdy je čas na fixní či snímací aparát (rovnátka)?

Na návštěvu ortodontisty není nikdy brzy, ale ani pozdě. Jakmile zjistíte jakoukoliv vadu svého chrupu nebo chrupu svého dítěte nebo máte jakoukoliv pochybnost, neváhejte a co nejdříve navštivte ordinaci, aby lékař mohl zhodnotit stav a v případě potřeby zvolit vhodnou dobu a způsob léčby. Pouhá návštěva Vás, kromě Vašeho času, nic nestojí.

Již ve 2 až 3 letech věku dítěte lze nejednou odhadnout vývoj chrupu, což umožňuje optimální provedení léčby. Léčba snímacími aparáty (rovnátky) může být zahájena a provedena ještě v době, kdy má dítě smíšený chrup. Léčba fixními aparáty (rovnátky) se provádí při kompletním stálém chrupu. V pravou chvíli zahájenou léčbou chrupu je možné předejít závažnějším projevům vady a léčbu tak zjednodušit, ale také zlevnit. Někdy lze včas zachycenou vadu odstranit pouze za použití snímacího aparátu, při pozdní návštěvě ortodontisty je ale možné, že její projevy budou moci být odstraněny pouze fixním aparátem.

Nejsem na rovnátka příliš starý / stará?

Ne, máte-li vlastní chrup. Léčba rovnátky není omezena věkem. Výjimkou nejsou ani pacienti, kterým je více než 50 i 60 let.

Jak dlouho trvá léčba fixním aparátem (rovnátkem)?

Doba léčení závisí na typu vady a často také na spolupráci pacienta (fixní aparát je třeba v průběhu léčby potřebným způsobem upravovat). Až na ojedinělé výjimky trvá doba léčení maximálně 2 roky, někdy však i kratší dobu.

Po ukončení léčby fixním aparátem nastupuje neméně důležitá retenční fáze snímacím aparátem na noční nošení a/nebo tzv. retainerem, která trvá 3 i více let, avšak pacient ji v běžném životě v zásadě nijak nepociťuje.

Co dělat, když dítě dumlá / cucá palec nebo dudlík?

Zvyky dětí spočívající v dumlání či cucání palce či příliš intenzivního a dlouhotrvajícího dumlání dudlíku mohou způsobit vady chrupu. Některé tím způsobené vady lze léčit již v dětském chrupu u dětí od 3 let. Jestliže se Vám zdá, že Vaše dítě příliš dlouho dumlá dudlík, nebo dumlá-li palec, neotálejte s návštěvou ortodontisty.